Aby cieszyć się świeżym i czystym powietrzem, które pozbawione jest nieprzyjemnego odoru, często trzeba zastosować różnego rodzaju technologie i urządzenia. Na rynku dostępna jest szeroka gama filtrów czy barier antyodorowych, które sprawdzają się w różnych sytuacjach. Do studzienek kanalizacyjnych nadają się biofiltry czy filtry chemiczne, a do oczyszczania powietrza w domu filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) czy filtry ultrafioletowe.
Najprostszym rozwiązaniem wydają się być za to filtry węglowe. Są one skuteczne, a przede wszystkim nie szkodzą środowisku. Mają szeroki zakres zastosowania, bo mogą być jednocześnie używane do studzienek kanalizacyjnych czy przepompowywania ścieków oraz do klimatyzacji czy wentylacji pomieszczeń. Węgiel pozbawiony jest toksyn i jest bardzo tani w produkcji. Po zużyciu łatwo się go pozbyć, na przykład poprzez spalenie, co ma duże znaczenie jeżeli dbamy o środowisko naturalne. Węgiel aktywny jest niczym innym niż mieszanką sadzy i drobnego grafitu.
Czym jest więc filtr węglowy? Jest to węgiel aktywny zamknięty w obudowie. Dzięki temu jest w stanie pochłonąć wiele związków chemicznych. Substancje te „przyklejają się” do jego sypkiej powierzchni, a taki proces nazywany jest adsorpcją. Dzięki swoim właściwościom węgiel aktywny stosowany jest do pochłaniania gazów, na przykład w filtrach papierosowych czy klimatyzatorach. Jest najbardziej chłonnym dostępnym filtrem, a oprócz złych zapachów wychwytuje też dym papierosowy czy opary chemiczne.
Dom wolny od dymu papierosowego czy innych nieprzyjemnych zapachów? Ogród bez nieprzyjemnego odoru kanalizacji? To jest możliwe z filtrami węglowymi. Neutralizacja odoru pomoże nam znowu poczuć proste, domowe czy ogrodowe zapachy. Zapach roślin czy wypieków znowu będzie mógł cieszyć nasze zmysły.