Optymalizacja kosztów prowadzenia przedsiębiorstw produkcyjnych to bardzo ważna kwestia, pozwalająca wielu przedsiębiorstwom zachować wysoki poziom bezpieczeństwa finansowego, co przecież odgrywać będzie istotną rolę w utrzymaniu się na rynku. Jakby nie patrzeć, ponoszone przez przedsiębiorstwa koszty są w każdym przypadku bardzo wysokie, toteż ograniczenie ich w którymkolwiek zakresie będzie z całą pewnością przynosić spore oszczędności, a tym samym wyraźnie podnosić stabilizację finansową przedsiębiorstwa.
Zewnętrzne usługi magazynowania.
Jednym z rozwiązań pozwalających na optymalizację finansów przedsiębiorstwa jest outsourcing w zakresie magazynowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby większość zapasów surowcowych niezbędnych do produkcji przechowywać na wynajętych magazynach, których utrzymywanie okazuje się być rozwiązaniem tańszym niż utrzymywanie własnych powierzchni magazynowych. Wynika to z prostego faktu, iż w tym przypadku nie musimy ani opłacac podatków od powierzchni, ani tez kosztów eksploatacji budynków magazynowych, ani też ostatecznie utrzymywać obsługi magazynu wraz z całym jego wyposażeniem. Tym bardziej, iż w zdecydowanej większości przypadków nie będziemy nawet wykorzystywać naszych własnych magazynów w zakresie 50%. Reszta powierzchni będzie stać niewykorzystana a i tak trzeba będzie ponosić koszty jej utrzymywania. Wynajem powierzchni magazynowej jest rozwiązaniem lepszym i bardziej optymalnym, bowiem będziemy w tym przypadku ponosić jedynie koszty aktualnie zajmowanej powierzchni magazynowej. Pozostała przestrzeń wynajmowana będzie przez innych przedsiębiorców, którzy także w ten sposób zoptymalizują swoje koszty. Właściciel magazynu zaś będzie miał zawsze magazyn wykorzystany w całości i zajęty przez wielu klientów.
Odpowiedni usługodawca.
Oczywiście bardzo ważne będzie to, aby przedsiębiorca świadczący dla nas usługi w zakresie magazynowania oferował nam usługi na odpowiednio wysokim poziomie. Warto aby jednocześnie gwarantował nam także osbługę logistyczną to jest, gwarantował przyjęcie i wydanie towaru z magazynu, jak również dostarczanie surowca na nasze obiekty produkcyjne zgodnie z zamówieniami. Warto także zwrócić uwagę na kwestię tego, aby magazyny były zlokalizowane stosunkowo blisko naszych obiektów produkcyjnych, dzięki czemu będziemy mieć pewność, iż towary na produkcję można będzie zamawiać z zaledwie jednodniowym wyprzedzeniem, co w wielu przypadkach będzie rozwiązaniem absolutnie wystarczającym. Generalnie rzecz więc ujmując powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, iż będzie to w większości przypadków rozwiązanie gwarantujące znaczne i bardzo wyraźne obniżenie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, co oczywiście podnosi stabilizację finansową oraz zwiększa możliwości przedsiębiorstw i podnosi także ich możliwości w zakresie wdrażania nowych technologii czy też zwiększania mocy przerobowej.