Zmiana ogrzewania ze starego kotła węglowego, na jakieś bardziej nowoczesne i ekologiczne, jest z cała pewnością uzasadniona wieloma względami. Przede wszystkim chodzi oczywiście o ekologię, aczkolwiek trzeba także zwrócić uwagę na kwestię ekonomii, komfortu, czy też naszego zdrowia. W końcu, jakby nie spojrzeć, to trudno znaleźć jakiekolwiek zalety spalania węgla kamiennego w naszych przydomowych kotłowniach. Tego typu kotły powinny zostać już bardzo dawno wyeliminowane. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, okazują się być pompy ciepła, które to pompy, pozwalają na odzyskiwanie ciepła z otoczenia i przekazywanie go do naszej instalacji grzewczej.
Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii wdrożenia systemu grzewczego opartego o pompę ciepła. Może się to bowiem okazać jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań, na jakie obecnie możemy sobie pozwolić.
Zasada działania pompy ciepła.
Przede wszystkim musimy zrozumieć tutaj zasady działania pomp ciepła. Aby jednak o tym sobie powiedzieć, warto od razu zaznaczyć, iż mamy do czynienia z dwoma rodzajami pomp ciepła. Są to pompy ciepła gruntowe oraz powietrzne, przy czym gruntowe dzielą się jeszcze dodatkowo na poziome i pionowe. W każdym z rodzajów pomp ciepła, zachodzą nieco odmienne procesy i zupełnie inaczej pozyskiwane jest ciepło, toteż warto opowiedzieć sobie o tym oddzielnie.
- Pompa ciepła powietrzna – zapewnia odzyskiwanie ciepła z otaczającego nas powietrza. Czynnik grzewczy podgrzewany jest energią odzyskaną z otaczającego nas powietrza. Pozwala nam na to fakt, iż nawet w przypadku mrozu, do zera absolutnego pozostaje jeszcze sporo, a więc mamy jeszcze dużo ciepła, choć dla nas jest to już temperatura bardzo nieprzyjemna.
- Pompa ciepła gruntowa pozioma – w tym przypadku, ciepło odzyskiwane jest z gruntu, co wynika z faktu, iż już na głębokości poniżej jednego metra, temperatura gruntu jest stała i zawsze dodatnia. Pozwala to na dość precyzyjne określenie kosztów i parametrów pracy pompy. W tym przypadku trzeba jednakże dysponować stosunkowo sporym terenem do rozłożenia instalacji poziomej.
- Pompa ciepła gruntowa pionowa – działa na tej samej zasadzie do pompa pozioma, jednakże tutaj wykonywane są odwierty głębinowe, co pozwala nam wprowadzić czynnik grzewczy na niższe głębokości, gdzie mamy do czynienia z jeszcze większymi temperaturami. To pozwala wstępnie ogrzać czynnik grzewczy w większym zakresie, co ogranicza dodatkowe koszty funkcjonowania systemu.
Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu?
Najważniejsza kwestią jest tutaj oczywiście wydajność cieplna. Pompa ciepła powinna zagwarantować nam prawidłowy poziom ogrzewania budynku. Co do kwestii tego, jaki już wybrać konkretny model, czy brać pompy gruntowe czy też powietrzne, to zależy od indywidualnych warunków w każdym przypadku. Jeśli mamy możliwość wykonania odwiertów głębinowych (brak kopalń), warto wybierać pompę ciepła gruntową pionową. W przypadku kiedy nie możemy sobie pozwolić na odwierty, należy wybrać poziomą. Jeśli zaś nie możemy także wykonać odpowiednio dużej instalacji poziomej, trzeba ostatecznie przeanalizować wykorzystania pompy powietrznej. W każdym przypadku jednak, na pewno zyska nam tym atmosfera naszej planety oraz nasze zdrowie.
Decydując się na nowoczesne pompy ciepła i instalacje sanitarne przyczyniamy się do zahamowania procesu ocieplania klimatu naszej planety, a to jesteśmy winni przyszłym pokoleniom.