Astma oskrzelowa, to przewlekła choroba zapalna, która prowadzi do ograniczenia wydolności górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak w wyniku niekontrolowanych skurczy oskrzeli, oraz poprzez gromadzenie się w nich gęstego śluzu. Jest to niestety choroba nieuleczalna, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w oskrzelach. Na chwilę obecną jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a szacunki wskazują, iż w samej tylko Polsce znajdziemy ponad 3 mln osób dotkniętych tą chorobą.
Zobaczmy wobec tego, jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się choroby, i co można robić aby leczyć astmę, bowiem mimo faktu jej nieuleczalności, zawsze możemy łagodzić jej skutki zapewniając osobom chorym, wyższy poziom komfortu życia z chorobą.
Co sprzyja pojawianiu się astmy?
Bardzo silny wpływ na pojawianie się astmy, mają czynniki alergiczne pojawiające się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a co za tym idzie, możemy powiedzieć, iż najwyższy poziom zagrożenia, dotyczy przede wszystkim osób żyjących w krajach wysoko uprzemysłowionych, gdzie o wiele łatwiej o alergie. Ponadto, pojawieniu się astmy sprzyjają także inne czynniki, zbliżone do alergicznych, czyli na przykład: palenie tytoniu, przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych, narażenie na ciągły kontakt z alergenami.
Atak astmy
Chory na astmę będzie okresowo przechodził napady astmatyczne, w czasie których niezbędna jest natychmiastowa pomoc, a ich występowania nie da się ograniczyć nawet poprzez regularne przyjmowanie leków.
Co zrobić, kiedy ktoś w naszym otoczeniu ma napad astmy?
Przede wszystkim, powinniśmy zachować spokój, który pozwoli nam na skuteczne i szybkie działanie. W czasie ataku astmy, trzeba w pierwszej kolejności:
- Znaleźć przy chorym odpowiednie leki na astmę,
- Najważniejsze jest podanie leku rozkurczającego oskrzela (preparat salbutamolu, lub fenoterolu), który działa natychmiast, a więc osoba chora może poczuć znaczącą poprawę już po kilku minutach od podania.
- Zapewnić przyjęcie przez chorego pozycji siedzącej lub stojącej
- Zapewnić choremu spokój i nie pozostawiać bez opieki
- BARDZO WAŻNE: leki na astmę powinny w ciągu co najmniej 20 minut odnieść skutek, ale jeśli to nie nastąpi, należy podać kolejną dawkę leku. Jeśli druga dawka będzie nieskuteczna, należy natychmiast wzywać pogotowie.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż astma stanowi dość poważne zagrożenie dla osoby chorej, która nawet posiadając przy sobie odpowiednie leki w przypadku najgroźniejszych postaci astmy, objawiających się bardzo silnymi atakami, nie będzie w stanie samodzielnie przyjąć dawki leku. Dlatego też, tak ważna jest nasza czujność, aby w razie konieczności, skutecznie pomóc osobom chorym i zapewnić prawidłową opiekę. Jest to bardzo ważne, szczególnie, że na astmę cierpi tak wiele osób, a przecież zawsze wśród nich możemy znaleźć się także i my, a wtedy także chcielibyśmy, aby ktoś mógł nam udzielić pomocy i zająć się w czasie ataku.