Dzisiaj mamy takie czasy, że słowo recykling odmienia się przez wszystkie przypadki, a on sam może przyjmować różne formy, np. samodzielne wytarzanie brykietu z makulatury do czego, z kolei niezbędna jest brykieciarka ręczna. Można wyróżnić kilka typów brykieciarek o różnych zasadach działania, pracujących pod różnymi ciśnieniami i odpowiednich do różnych materiałów. Jak więc działają?
Co to jest brykieciarka ręczna?
Maszyna do wytwarzania brykietu pozwala produkować biomasę z rozmoczonej tektury połączonej z trocinami, słomą lub trawą czy sianem. Brykieciarka ręczna działa w bardzo prosty sposób:
- do namoczonego papieru należy dodać trociny lub inny dodatek, a następnie wymieszać;
- umieścić w brykieciarce Briklis;
- zgnieść,
- zostawić na kilka dni do wyschnięcia;
- gotowy brykiet można użyć jako opał
Co to jest brykiet?
Brykieciarka ręczna służy do wytwarzania brykietu, czyli materiału opałowego, który może być wykonany z przeróżnych składników. Ważne, żeby nadawały się do palenia, może to być, np. tektura połączona z trocinami, torfem, miałem czy nawet słomą. Brykieciarka ręczna prasuje to wszystko razem na mokro. Powstały w ten sposób brykiet świetnie sprawdzi się jako opał lub rozpałka. Ogromną zaletą brykietu jest to, że spala się niemal całkowicie i pozostawia bardzo małą ilość popiołu, a te może być użyty jako nawóz. Co więcej, brykiet cechuje się wysoką kalorycznością, dzięki czemu dostarcza znaczną ilość ciepła.
Brykiet jest ekologiczny
Już od dłuższego czasu panuje trend na ekologię, a brykiet idealnie się w niego wpisuje, ponieważ jest paliwem, które w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko. Z tego tez powodu, popiół jest wykorzystywany do nawożenia roślin. Oprócz aspektu ekologicznego, brykiet jest także praktyczny, ponieważ jest wygodny w transporcie, magazynowaniu i użytkowaniu. Brykieciarka ręczna potrafi tak sprasować kostki, że zajmują nieporównywalnie mniej miejsca niż drewno, a do tego nie ma tyle bałaganu. Dzięki wytwarzaniu brykietu można sporo zaoszczędzić. W domu czy na działce nie brakuje materiału, który można przerobić na opał bardzo tanim kosztem: makulatura, słona, trawa, trociny, wszystko można wykorzystać.
Podsumowanie
Mimo swej prostoty, brykieciarka ręczna dla wielu okazuje się najlepszą inwestycją – proste i tanie narzędzie pozwala zaoszczędzić na opale, pozbywając się makulatury, siana, słomy, trawy i wielu innych rzeczy, które przecież i tak trzeba by wyrzucić. To, co zostanie po spaleniu brykietu z powodzeniem można zastosować jako nawóz. Dzięki temu nic się nie marnuje. Brykiet z biomasy jest ekologiczny i można nim zastąpić drzewo opałowe, ponieważ kaloryczność obu, jest do siebie zbliżona. W przeciwieństwie do ceny, drzewo jest drogim opałem, a brykiet można zrobić niemal ze wszystkiego.