Posadzka jest ważnym elementem każdego pomieszczenia – czy to mieszkalnego, czy przemysłowego. Posadzki przemysłowe powinny mieć inne cechy niż posadzki w domach i mieszkaniach. Wylewki można wykonać z różnych materiałów. Posadzki betonowe oraz wylewki anhydrytowe są najczęściej spotkane w budownictwie. Poniżej opisana zostanie technologia wylewania posadzki betonowej oraz jej cechy charakterystyczne.
Od czego zacząć?
Wylewkę rozpoczyna się od ustalenia punktu zerowego. Następnie nanosi się poziomy. Czyniąc to często korzysta się z elektronicznych niwelatorów samopoziomujących. Powierzchnię izoluje się, aby uniknąć zawilgotnienia oraz straty ciepła. Następnie układa się siatkę zbrojącą wylewkę. Jeśli powierzchnia posadzki jest duża, należy zastosować dylatację – celowo utworzoną szczelinę, dzięki którym obciążenia i naprężenia rozkładają się równomiernie. Gdy ta faza zostanie zakończona, można wylewać beton.
Wyrównywanie posadzki
Posadzki betonowe nie są samopoziomujące się, zatem należy je wyrównać. Aby równomiernie wylać beton należy sięgnąć po odpowiednie urządzenie, najlepiej wyposażone w agregat spalinowy. Pozwoli ono na wylanie materiału nawet na dużej powierzchni. Specjalistyczne urządzenia gwarantują także odpowiednią konsystencję wylewki. W celu wzmocnienia wierzchniej warstwy wylewki zaciera się ją mechanicznie. Powierzchnię można wykończyć za pomocą pacy metalowej. Chcą uzyskać wysoką jakość wylewki do betonu można dodać na przykład plastyfikatory. Zmniejszają one kurczliwość betonu i podwyższają jego przewodnictwo ciepła. Te parametry są ważne, gdy zainstalowano ogrzewanie podłogowe.
Ile warstw położyć?
Wylewki betonowe są trwałe, gładkie i niepylące. Można na nich kłaść niemal dowolne warstwy wykończeniowe. Jeśli beton ma być warstwą wierzchnią, to można przełamać jego szary kolor dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków koloryzujących. Posadzki betonowe łatwo sprzątać. Są przy tym odporne na ścieranie. Firmy, które zajmują się wykonywaniem wylewek gwarantują ich trwałość przez wiele lat. Materiał ten powszechnie wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowych oraz przemysłowym.
Inspiracją do powstania artykułu były takie – www.posadzka-przemyslowa.pl/oferta/wylewki-anhydrytowe.html – wylewki anhydrytowe Impuls.