Kwiaty lawendy kojarzą się z malowniczymi francuskimi polami upiększonymi fioletowymi roślinami. Doceniana wszędzie lawenda zawiera wyjątkowe związki aromatyczne, które nie tylko pięknie pachną, ale również wpływają znakomicie na układ nerwowy.
Otulając się zapachem tego olejku można poczuć odprężenie, uspokojenie, zapomnieć o stresie i napięciu towarzyszącemu każdemu dniu. Ponadto aromat pozwala łatwiej zasnąć. Poza spotykanymi w drogeriach i supermarketach świeczkami oraz olejkami do kominków można kupić woreczki lawendowe, w których znajdują się ususzone kwiaty i liście. Takie woreczki ozdobne nie tylko pięknie wyglądają i pozwalają na zaspokojenie zmysłu estetycznego, ale również trzymane tuż przy ulubionej poduszce sprawiają, iż sen przychodzi łatwiej.
Paradoksalnie lawenda nie tylko pomaga przespać noc, ale zastosowana w trakcie pracy umysłowej pozwala pobudzić mózg do myślenia. Oddala zmęczenie i poczucie znużenia, a także ułatwia koncentrację na rozwiązaniu problemu. Jak widać zapachem lawendy można ratować się niemal w każdej sytuacji. Warto jednak wspomnieć o tym, że w przypadku zmęczenia ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropli aromatu lub płynu do kąpieli o tym zapachu może odprężyć za bardzo, i zamiast pobudzić będzie chciało nam się jeszcze mocniej spać. Niewiele osób wie, że roślina ma także dobre właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, dzięki czemu może być stosowana pomocniczo w zwalczaniu różnych infekcji.
Jak skorzystać z niej? Otóż wystarczą inhalacje z użyciem olejku. Rzecz jasna leczenie lawendą nie zastąpi wizyty u lekarza i stosowania leków, więc może jedynie wspomagać właściwą terapię. Takie wspomaganie przyspiesza jednak efekty stosowania farmaceutyków. A jak wiadomo im mniej leków zażywamy tym lepiej dla naszego organizmu, który i tak codziennie ma styczność z chemią.