Mata antyerozyjna to obecnie jeden z kilku materiałów geosyntetycznych, które znajdują coraz szersze zastosowanie w branży budowlanej. Ten typ materiału, zapewnia skuteczne zabezpieczenie przed erozją gleby, szczególnie na wszelkiego rodzaju stromych nasypach budowlanych i skarpach. Wszędzie tam, gdzie świeżo wykonane nasypy, narażone są na erodowanie gleby, należy zastosować maty entyerozyjne, celem zabezpieczenia konstrukcji przed erozją, do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności. Jednym słowem, mata antyerozyjna to bardzo dobry, nowoczesny materiał geosyntetyczny, którego zastosowanie przynosi ogromne korzyści w postaci ustabilizowanie gruntu i uodpornienia go na działanie sił erozji.
Mata antyerozyjna i jej rodzaje.
Bardzo ciekawym jest tutaj jednakże fakt, iż mata antyerozyjna, występuje w kilku różnych wariantach, o zróżnicowanych parametrach technicznych, a tym samym, także przeznaczeniu. Obecnie, w użytku, dostępne na naszym rynku będą następujące typy mat antyerozyjnych:
- Mata kokosowa – to mata antyerozyjna, wykonana z włókien w pełni naturalnych, pochodzących z odpadów kokosowych. Ten typ maty charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż zapewnia nam biodegradowalność. Charakteryzuje się około pięcioletnim okresem trwałości, po którym rozkłada się stanowiąc jednocześnie nawóz dla wzrastającej roślinności.
- Polymat – trójwymiarowa mata wyprodukowana ze wzmacnianych włókien polipropylenowych. Jest ona odporna na działanie czynników biologicznych i chemicznych. Możemy ją więc stosować w trudniejszych warunkach, w sytuacjach, kiedy z góry wiadomo, iż zapobieganie erozji w danym miejscu będzie musiało być realizowane przez dłuższy czas.
- Biowłóknina – to specjalna włóknina przygotowywana z odpadów bawełnianych. Dodatkowo, wewnątrz posiada już wstępnie wprowadzone nasiona roślinności, co znacznie usprawnia proces zazieleniania wszelkiego rodzaju nasypów budowlanych. Po prostu rozwijamy biowłókninę a następnie zostawiamy wszystko w spokoju. Po upływie dwóch lat, ulega ona rozkładowi stanowiąc jednocześnie doskonały nawóz dla młodych roślin.
- Enkamat – to mata antyerozyjna wykonana z włókien poliamidowych (PA). Idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdzie wymagane jest szybkie zazielenianie. Zapewnia dużo przestrzeni dla gruntu i roślin, jednocześnie stabilizując jego przemieszczanie się pod wpływem wiatru bądź opadów atmosferycznych.
- MACMAT – przestrzenna geomata antyerozyjna z włókien polipropylenowych odpowiednio ze sobą zespolonych. Występują w różnych wariantach gramatury, dzięki czemu można łatwo dopasować odpowiednią matę do konkretnego zastosowania.
Dysponujemy więc stosunkowo szerokim wyborem jeśli chodzi o maty antyerozyjne. Pozwala nam to na swobodny ich dobór do każdego z zastosowań w budownictwie.
Podsumowanie
Należy więc podkreślić, iż wzmacnianie podłoża budowlanego matą antyerozyjną to bardzo popularne rozwiązanie w wielu przypadkach w branży budowlanej. Maty antyerozyjne sprawdzają się w tym zakresie wręcz perfekcyjnie, zapewniając stabilizację przypowierzchniowej warstwy gruntu i zabezpieczając ją przed erodowaniem pod wpływem siły wiatru bądź opadów atmosferycznych.