Uprawa Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, może się okazać jednym z ciekawszych rozwiązań, przede wszystkim dlatego, iż nie pociąga za sobą żadnych specjalnych wymagań w zakresie pielęgnacji. Trzeba jedynie pamiętać o prawidłowym przygotowaniu się do uprawy, gdyż rośliny z tej rodziny mają swoje stosunkowo specyficzne wymogi w zakresie przygotowania gleby i stanowiska uprawy. Niemniej jednak, nie jest to nic nadzwyczaj skomplikowanego, toteż nawet początkujący ogrodnicy nie powinni mieć większych trudności z tym, aby zagwarantować Różanecznikom odpowiednie warunki w swoich ogrodach.
Najważniejsze wymagania do uprawy Różaneczników.
Przede wszystkim, kwestią zdecydowanie najważniejszą będzie wybór odpowiednich odmian, bowiem niestety ale nie wszystkie odmiany będą się uprawy ogrodowej nadawały. Musimy pamiętać o tym, iż w tym przypadku, będzie zachodzić konieczność wyboru tylko tych odmian, które będą radzić sobie z wysokim poziomem mrozu, jaki w naszej strefie klimatycznej, do rzadkości raczej nie należy. Jednakże bez większego trudu powinniśmy znaleźć odmiany które poradzą się z dwudziesto a nawet trzydziestostopniowym mrozem, i takie też będą idealne do uprawy w ogrodowej w naszych warunkach. Pozostałe zaś, to znaczy te o mniejszej odporności na mrozy, można w dalszym ciągu uprawiać w ogrodzie, ale w doniczkach, aby zawsze mieć możliwość schronienia ich do pomieszczeń gospodarczych, gdzie temperatura nie będzie spadać tak drastycznie poniżej zera.
Warto tutaj także podkreślić, iż w tym przypadku, bardzo ważną kwestią poza doborem odmian będzie prawidłowe przygotowanie stanowiska do uprawy, co będzie w zasadzie nawet całkowicie przesądzać o tym, czy uprawa się uda czy też nie.
Przygotowanie gleby i dobór stanowiska.
Jeśli chodzi o prawidłowe przygotowanie gleby i dobór stanowiska to warto pamiętać o kilku następujących kwestiach:
- Gleba pod Różaneczniki powinna charakteryzować się niskim, kwaśnym odczynem pH. W tym celu należy zmieszać ze sobą w równych proporcjach korę sosnową, nie odkwaszany torf oraz kompost, co pozwoli osiągnąć odczyn pH w przedziale 5,0 – 6,5, czyli dokładnie taki, jak Różaneczniki lubią.
- Stanowisko na jakim sadzony będzie Różanecznik powinno być osłonięte od wiatru i w miarę dobrze zacienione. Pozwoli to na utrzymanie lokalnie wysokiego poziomu wilgoci, relatywnie wyższego niż w pozostałym otoczeniu.
W zasadzie poza tymi dwoma kwestiami nie będziemy musieli zupełnie zajmować się innym i kwestiami związanymi z uprawą Różaneczników toteż warto o tych rzeczach pamiętać. Jeśli te dwa aspekty będą dobrze zaplanowane, z całą pewnością nie będziemy mieć jakichkolwiek trudności, bowiem Różaneczniki są roślinami zdecydowanie mało wymagającymi w tym zakresie, a to z kolei przekłada się na mało obowiązków podczas ich uprawy. Po prostu zamiast męczyć się w pracach ogrodowych, możemy spokojnie skupić się na wypoczynku w pięknie urządzonym ogrodzie.