Wśród wielu różnorodnych roślin ogrodowych, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu estetyki naszych przydomowych ogrodów, zdecydowanie najlepszym wyborem będą bez wątpienia Różaneczniki. Są to krzewy osiągające dość spore rozmiary, nawet do kilku metrów wysokości, aczkolwiek w większości przypadków natrafimy na odmiany o wysokości 1-1,5 metra. Do najważniejszych zalet uprawy Różaneczników należy tutaj zaliczyć fakt tego, iż są to rośliny o stosunkowo niskich wymaganiach w zakresie pielęgnacji, aczkolwiek trzeba będzie szczególną uwagę zwrócić na prawidłowe przygotowanie stanowisko do nasadzenia. Zobaczmy w takim razie jak podejść do tego zagadnienia, aby Różaneczniki w naszych ogrodach miały idealne warunki do wegetacji.
Wybieramy stanowisko i przygotowujemy odpowiednią glebę.
Jak już wspomnieliśmy, najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie gleby oraz prawidłowy dobór stanowiska do nasadzenia Różaneczników. Są to rośliny które w tym zakresie wymagają od nas odtworzenia w miarę jak najlepiej ich naturalnych warunków, czyli klimatu wysokogórskiego z rejonów Azji, oraz Ameryki Północnej. Różaneczniki, zdecydowanie najczęściej pojawiają się w sąsiedztwie większych drzew o głębokim systemie korzeniowym, które zapewniają im odpowiednie zacienienie stanowiska, oraz osłonę przed wiatrem. Bardzo często są to tereny o wysokim poziomie wilgotności otoczenia. Dlatego też najlepszym stanowiskiem będzie sąsiedztwo sosen i jodeł oraz jakiejś ogrodowej sadzawki. Takie warunki z cała pewnością będą bardzo odpowiednie dla uprawy Różaneczników, aczkolwiek trzeba jeszcze zadbać o prawidłowe przygotowanie gleby, gdyż ta, występująca w naszych ogrodach nie spełnia niestety wymagań Różanecznika.
Gleba dla Różaneczników.
W kwestii przygotowania gleby na stanowisko nasadzenia musimy pamiętać o tym, iż Różaneczniki uwielbiają glebę kwaśną o odczynie pH w granicach 5-6,5, wobec czego też, trzeba będzie przygotować odpowiednią mieszankę i wypełnić nią dołek w miejscu nasadzenia. Najlepsza w tym przypadku będzie mieszanka torfu (nie odkwaszonego), kory sosnowej oraz kompostu lub gleby ogrodniczej, w równych proporcjach. Taką mieszanką należy wypełnić wykopany na stanowisku dołek, którego wymiary będą zależne od samej sadzonki, a w zasadzie od jej bryły korzeniowej. Przyjmuje się zasadę, iż dołek powinien być dwa razy głębszy i przynajmniej cztery razy szerszy od bryły korzeniowej, aby gleba o kwaśnym odczynie pH, zajmowała stosunkowo sporo miejsca na stanowisku.
Pozostałe kwestie związane z uprawą Różanecznika.
W zasadzie można powiedzieć, iż poza powyżej przedstawionymi zadaniami ogrodnika uprawiającego Różaneczniki, nie trzeba będzie zajmować się zupełnie niczym więcej. No może nie do końca, bowiem musimy jednak zadbać o systematyczne podlewanie i odchwaszczanie, aczkolwiek są to kwestie charakterystyczne dla wszystkich roślin ogrodowych a nie tylko dla Różaneczników. Warto jeszcze tylko ostatecznie pamiętać, aby bardzo obficie nawodnić stanowisko przed pierwszymi przymrozkami, co będzie zapewniać rezydującym Różanecznikom odpowiednie warunki do przygotowania się do przezimowania. W większości przypadków powinno to w zupełności wystarczyć, choć do pewności można jeszcze sam korzeń i łodygę ocieplić słomą czy tez liśćmi, a z cała pewnością nasze Różaneczniki na wiosnę rozbudza się do życia i znów będą cieszyć nasze oczy przepiękna feerią barw.