Przetwarzanie wszelkiego rodzaju odpadów drzewnych w postaci wiórów, trocin i zrębków, powstających masowo w wyniku produkcji tartacznej, na ekologiczny, wysokiej jakości materiał opałowy jakim jest brykiet drzewny, to na chwilę obecną jedna z technologii przyszłości. Brykiet drzewny jest materiałem opałowym o wysokim poziomie czystości, generującym w procesie spalania niewielkie ilości zanieczyszczeń, a co najważniejsze, jest to źródło energii w pełni odnawialne. Podczas gdy my spalamy kilka ton brykietu na sezon grzewczy, kolejne kilkadziesiąt ton rośnie sobie w lasach i czeka na swoją kolej. Przy odpowiedniej gospodarce leśnej, można będzie zapewnić opał ekologiczny dla wszystkich a jednocześnie nie pozbawić całej plany płuc w postaci drzew.
Wytwarzanie brykietu.
Sam proces produkcji brykietu drzewnego, realizowany jest w oparciu o prasowanie ciśnieniowe w wysokiej temperaturze odpowiednio przygotowanego odpadu drzewnego. Musimy tutaj przede wszystkim jednak zagwarantować sobie dogodne warunki do jego wytwarzania. Chodzi głównie o poziom wilgotności w pomieszczeniach magazynowych oraz produkcyjnych. Im niższy on będzie tym lepiej dla finalnego produktu. Czym wyższa wilgotność brykietu drzewnego, tym niestety gorsze parametry jego spalania, a to przekładać się będzie nie tylko na koszty ogrzewania, ale także na żywotność stosowanego kotła. Wilgoć w procesie spalania będzie generować duże ilości pary wodnej, a ta osadzając się na ścianach kotła czy też pieca kominkowego będzie niestety prowadzić do korodowania elementów stalowych, co będzie znacznie ograniczać poziom żywotność pieca. Dlatego też, warto zadbać o to, aby pomieszczenia magazynowe i produkcyjne były prawidłowo zabezpieczone przed wilgocią poprzez dobrą izolację oraz prawidłową wentylację co rzecz jasna pociągnie za sobą pewne koszty, niemniej jednak zapewni wyższy poziom jakości produkowanego brykietu drzewnego.
Niezbędne maszyny do produkcji brykietu.
Oczywiście punktem kluczowym, będą tutaj wszelkiego rodzaju maszyny do wytwarzania brykietu, które powinny spełniać najnowsze standardy, aby możliwe było efektywne i skuteczne wytwarzanie tego materiału opałowego. Każda brykieciarka będzie charakteryzować się zupełnie innymi parametrami technicznymi oraz możliwościami. Najnowsze maszyny w tym zakresie pozwalają nam dość dowolnie formować ostateczny wyrób, toteż możemy produkować brykiet drzewny w postaci klocków, kostek, czy też wałków, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Najważniejsze będzie jednak to, aby brykieciarka zapewniała prawidłowy poziom prasowania materiału wsadowego, aby brykiet drzewny był bardzo stabilny, aby się nie kruszył, a to wymaga odpowiedniej mocy prasowania, i ciśnienia. Generalnie jednak rzecz ujmując, można powiedzieć, iż większość nowoczesnych maszyn do produkcji brykietu będzie dość dobrej jakości, toteż inwestując w nowe maszyny będziemy mieć do czynienia z o wiele lepszą ich jakością, niż w przypadku maszyn starych, wytwarzających brykiet drzewny w przestarzałych technologiach.