Bruk klinkierowy, komin z cegły i ceramika budowlana – zastosowanie

Ceramika budowlana stosowana była już w starożytności. Są to wszelkie wyroby oraz tworzywa, które powstają ze specjalnie wypalanej w procesie prażenia albo spiekania gliny.
Proces ten odbywa się w piecach tunelowych, grafitowych lub komorowych, a cała atmosfera wypalania jest ciągle kontrolowana.

Do wad ceramiki budowlanej można zaliczyć fakt, że jest mało odporna na rozciąganie i naginanie, jest krucha i podatna na uderzenia. Cechuje się także niską odpornością na wstrząsy mechaniczne i termiczne.

Elementy ceramiki budowlanej sprawdzają się doskonale jako wyposażenie wnętrz domów, a także w hutnictwie, budownictwie. Bruk klinkierowy jest jedną z najchętniej wybieranych metod na dekoracje i wykończenie otoczenia domu i ogrodu. Sprawdza się tez świetnie w miejscach użyteczności publicznej.

Wielkość i kształt kostki brukowej klinkierowej zależy od rodzaju i wielkości nawierzchni. Bierze się także pod uwagę przeznaczenie i miejsce położenia nawierzchni. Kominy z cegły są nadal bardzo popularne. Mogą być wbudowane w ściany nośne domu. Mogą być także wolno stojące. Ze względu na duży ciężar pod kominem wykonuje się ławę fundamentową. Wykonanie kominów z cegły jest dość pracochłonne, ale ich cena jest o wiele niższa niż tych budowanych z prefabrykatów. Kominy z cegły są także bardzo trwałe. Sprzyjają także gromadzeniu się ciepła, które przepływa kanałami spalin, Stabilizuje także temperaturę w pozostałych pomieszczeniach.

W kominach mogą być też umieszczone kanały wentylacyjne. Komin z cegły ma wiele zalet, jednak musi być zbudowany starannie. Cegły należy łączyć fachowo, przewody muszą być szczelne, tak aby komin się nie rozpadł. Budowę komina zakańcza się tzw. czapką kominową. Cegły, których używa się do budowy, muszą być czyste, dobrze wypalone, bez zawartości kamieni, z prostymi i równymi bokami.

źródło: http://lode.pl/produkty.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.