Dezynfekcja wody basenowej

Dezynfekcja wody basenowej obecnie realizowana jest przy wykorzystaniu różnorodnych rozwiązań technologicznych. Najbardziej spopularyzowaną technologią jest zastosowanie podchlorynu sodu technicznego. Jest on dozowany regularnie do wody basenowej odpowiednimi pompami, gdzie zapewnia skuteczną dezynfekcję wody. Niemniej jednak, obecnie, coraz częściej dezynfekcja wody basenowej jest realizowana z zastosowaniem promienników UV. Światło ultrafioletowe okazuje się być bardzo skuteczne w zabijaniu wszelkich bakterii. W tym przypadku stosowane są lampy zapewniające promieniowanie UV-C. warto więc przyjrzeć się nieco bliżej zastosowaniu tej technologii, bowiem jej wdrożenie na pływalniach przynosi realne korzyści i oszczędności.

Czy dezynfekcja wody basenowej promieniowaniem UV jest rozwiązaniem korzystnym?

Przede wszystkim dezynfekcja wody basenowej z wykorzystaniem promieniowania UV-C jest rozwiązaniem bardziej efektywnym niż zastosowanie podchlorynu sodu. Aby zlikwidować bakterię E.coli, chlor potrzebuje działania około 16 minut. W przypadku zaś bakterii wirusa zapalenia wątroby typu A, chlor jest absolutnie nieskuteczny. W tym przypadku promieniowanie UV jest o wiele bardziej skuteczne. Pozwala nam na nawet 99% skuteczność w zwalczaniu wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów i patogenów.

Możemy więc powiedzieć, iż montując odpowiednio dobrane i sterowane promienniki UV na liniach zasilania wody basenowej, będziemy mogli skutecznie usuwać wszystkie bakterie i wirusy. Poza tym, dezynfekcja wody basenowej w tym przypadku nie będzie wywoływać charakterystycznego dla chloru zapachu na basenie. Jest to tzw. chlor związany unoszący się bezpośrednio nad powierzchnia wody. Można więc powiedzieć, iż dezynfekcja wody basenowej z zastosowanie promieniowania UV jest rozwiązaniem o wiele bardziej skutecznym niż klasycznie stosowane chlorowanie.

Koszty inwestycji w nowe technologie.

Oczywiście trzeba liczyć z koniecznością poniesienia pewnych kosztów związanych z wdrożeniem nowego rozwiązania technologicznego. Niemniej jednak niesie to za sobą potem tylko i wyłącznie korzyści. Przede wszystkim pozwala poczynić realne oszczędności na samej instalacji. Podchloryn sodu prowadzi do systematycznego niszczenia elementów instalacji basenowej. Jest też sam w sobie stosunkowo kosztowny. Wobec powyższego, wdrożenie tego typu rozwiązania pozwala nam na poczynienie sporych oszczędności przy jednoczesnym, lepszym poziomie dezynfekcji wody basenowej.

Podsumowanie.

Musimy więc powiedzieć, iż dezynfekcja wody basenowej z zastosowaniem promieniowania UV jest rozwiązaniem korzystnym. Przyczynia się do wygenerowania realnych oszczędności oraz do podniesienie jakości uzdatniania wody basenowej. Dzięki temu, możemy zagwarantować użytkownikom pływalni wyższy poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. To zaś, w przypadku prowadzenia pływalni i innych obiektów tego typu jest kwestią kluczową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.