Ekologiczny brykiet z trocin.

Ekologiczne materiały opałowe, zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność, co jest przede wszystkim wynikiem konieczności wdrażania tego typu rozwiązań w naszym codziennym życiu. Musimy starać się za wszelką cenę ograniczać emisję dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń w tym także pyłów zawieszonych do atmosfery, jeśli chcemy, aby nasza planeta miała jakiekolwiek szanse na przetrwanie w sprzyjających dla człowieka warunkach. Brykiet z trocin, jest jednym z tego typu rozwiązań, które pozwala nam na znaczną redukcję emitowanego CO2, przy zachowaniu kotłów na paliwa stałe, które jeszcze nie są wystarczająco wyeksploatowane, aby je całkowicie wyzłomować.

Powstawanie brykietu z trocin.

Aby wytworzyć brykiet z trocin konieczne jest posiadanie odpowiednio dużej ilości materiału wsadowego, czyli właśnie wspomnianych trocin. Materiałem tym, na potęgę dysponują wszelkiego rodzaju warsztaty stolarskie oraz tartaki, toteż nic dziwnego, iż bardzo często produkcja brykietu z trocin powstaje właśnie na tego typu obiektach, lub też w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Pozwala to właścicielom warsztatów stolarskich oraz tartaków, osiągnąć nieco wyższe zyski z działalności przy jednoczesnym pozbyciu się odpadu z produkcji. Jest to w zasadzie bardzo ciekawa sytuacja, bowiem rzadko kiedy zdarza się, aby jedna i ta sama firma mogła w toku produkcji, pozbywać się odpadów z innej gałęzi działalności, jednocześnie nie prowadząc do zanieczyszczania środowiska. Tutaj mamy więc sytuację bardzo korzystną z punktu widzenia współczesnego świata, pozwalającą nam na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Musimy bowiem pamiętać, iż spalanie brykietu drzewnego, generuje około ośmiokrotnie mniej dwutlenku węgla niż spalanie węgla kamiennego, jak również około trzydziestokrotnie mniej pyłów zawieszonych.

Niezbędne inwestycje infrastrukturalne.

Oczywiście, aby produkcja brykietu była możliwa, trzeba będzie ponieść konkretne koszty inwestycyjne. Należy zadbać głównie o to, aby produkcja brykietu była realizowana w bardzo dobrych warunkach. Pomieszczenia produkcyjne oraz magazynowe, powinny być bardzo dobrze wentylowane oraz izolowane, aby składowane w nich materiały oraz gotowy już brykiet były w pełni zabezpieczone przed negatywnym działaniem wilgoci. Jest ona bowiem w tym przypadku największym wrogiem jakości brykietu drzewnego. Dopuszczalny poziom wilgotności brykietu z trocin, wynosi tutaj 8%, a jakiekolwiek wartości wyższe, będą już bardzo negatywnie odbijać się na parametrach spalania, obniżając znacznie kaloryczność opału i prowadząc także do korodowania elementów kotłów centralnego ogrzewania. To właśnie z tego względu tak istotnym jest, aby produkcja brykietu z trocin odbywała się z warunkach suchych i izolowanych od wilgoci. Aby ostatecznie, finalny produkt był bardzo dobrej jakości i gwarantował nam bardzo dobre osiągi podczas procesu spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.