drzewo-oslona

Jak zabezpieczyć drzewa przed dzikimi zwierzętami

Praca sadowników jest w dużej mierze zależna od czynników zewnętrznych. Na wielkość zbiorów wpływa znacząco żyzność ziemi, na której rosną drzewa owocowe, zastosowane nawozy i opryski, ale również – a może przede wszystkim – aura, która może zniweczyć wszystkie wysiłki nastawione na uzyskanie jak największych zbiorów, jeśli będzie nieodpowiednia.

Jednakże swego rodzaju zagrożenie dla kondycji drzewek owocowych mogą stanowić również zwierzęta. Szczególnie jest to widoczne zimą, gdy w związku z utrudnionym dostępem do pożywienia zające, a nawet sarny obgryzają korę z drzew. Drzewa w sadach są częstym celem takich zwierząt, gdyż jest ich dużo na dość ograniczonym obszarze, co wiąże się z brakiem konieczności poszukiwania nowych drzew przez dłuższy okres.

Pewnym rozwiązaniem w walce z tym problemem są osłony drzew. Osłona drzew przed zwierzętami stanowi fizyczną barierę, która nie pozwala im dokonywać uszkodzeń na pniach drzew. Dobrym pomysłem może być również samo ogrodzenie całego obszaru sadu np. siatką, jednakże w momencie powstania chociażby jednego prześwitu w ogrodzeniu narażone na działalność dzikich zwierząt są wszystkie drzewka. Zatem stosowanie oddzielnych osłon na poszczególne drzewa jest znacznie lepszym pomysłem – w przypadku uszkodzenia takiej osłony na zagrożenie ze strony zwierząt narażona jest tylko jedna roślina.

W przypadku dużych sadów osłony drzew mogą wydawać się sporym wydatkiem, gdyż należy zaopatrzyć w nie każde pojedyncze drzewko, jednakże pozwalają one znacząco ograniczyć czy też zminimalizować ewentualne szkody ze strony zwierząt. Zatem warto skorzystać właśnie z tego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.