Oświetlenie klatki schodowej – instalacja

Oświetlenie klatki schodowej w domach jednorodzinnych to bardzo ważna sprawa, do której warto podejść z należytym szacunkiem. Chodzi tutaj przecież o nasze bezpieczeństwo podczas przechodzenia pomiędzy kondygnacjami budynku, a w tym celu wymagane będzie solidne i funkcjonalne oświetlenie. Przyjrzymy się kwestii realizacji takiego oświetlenia, bowiem wiadomym jest iż będzie ona nastręczać pewnych trudności technicznych, z racji tego w jaki sposób chcemy korzystać z oświetlenia. Sprawdźmy jak powinno to wyglądać w praktyce a następnie zobaczmy, w jaki sposób wykonać instalację oświetlenia klatki schodowej aby była funkcjonalna i bezpieczna.

Podstawowe założenia w oświetleniu na klatce schodowej.

W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę, iż tutaj nie będzie wystarczające rozwiązanie takie, jak we wszystkich innych pomieszczeniach. Musimy tutaj mieć możliwość włączenia światła na jednej kondygnacji i wyłączenia na drugiej, a co więcej, poprzez kolejne przełączenie łącznika na pierwszej, musimy mieć możliwość ponownego załączenia światła. Jest to dość oczywiste, bowiem skoro tylko wejdziemy na druga kondygnację, nie będziemy przecież wołać innego domownika, żeby za nami zgasił. Dlatego też, należy tutaj zastosować odpowiednie łączniki schodowe, które przy odpowiednio wykonanej instalacji, będą nam ten problem rozwiązywać.

Zasada działania łączników schodowych.

Łączniki schodowe to w zasadzie takie same łączniki jak każde inne, z tą drobną różnicą, że pozwalają na przełączenie przepływu prądu pomiędzy dwoma jego obiegami. Za każdym przełączeniem płynący przez łącznik schodowy prąd, będzie przepuszczany na drugą linię. Aby instalacja mogła działać poprawnie, musimy też wykonać dwie linie elektryczne puszczone przez łączniki, które pozwolą nam doprowadzić prąd do oświetlenia. Zasada działania będzie taka, że prąd zostanie przepuszczony do żarówek na klatce tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obydwa łączniki znajdą się w tej samej pozycji. Dlatego też, możemy dowolnie operować oświetleniem na klatce schodowej, niezależnie od tego, z którego łącznika będziemy w danym momencie korzystać. Jeden z nich będzie umieszczony na pierwszej kondygnacji a drugi na drugiej. Może się to wydawać nieco skomplikowane i zawiłe jednakże w rzeczywistości jest całkiem proste.

Prąd wchodzi do łącznika A, który posiada dwa wyjścia. W zależności od położenia łącznika prąd przepuszczany jest na wyjście a1 lub a2. Wyjście a1 jest połączone przewodem z wyjściem b1 łącznika B, zaś wyście a2 z wyjściem b2. Do głównego wyjścia łącznika B, podpięta jest instalacja oświetlenia. Teraz prąd będzie przepuszczony do żarówek tylko w momencie, gdy obydwa łączniki schodowe będą w tej samej pozycji. Za każdym przełączeniem niezależnie którego łącznika, będziemy zmieniać linię przesyłu prądu. Dzięki temu rozwiązania niezależnie od tego który łącznik zostanie użyty, prąd zostanie albo dopuszczony do żarówek albo odłączony, a instalacja będzie już przygotowana do kolejnego włączenia bądź też odcięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.