Poszukiwanie materiałów do pracy licencjackiej w Internecie

W przypadku każdej pracy kończącej studia obojętnie czy jest to praca licencjacka, praca magisterska czy praca zaliczeniowa zmuszeni jesteśmy przed przystąpieniem do pisania, zgromadzić materiał będący przedmiotem naszych rozważań i analizy.

Obecnie, poszukując materiały do pracy licencjackiej czy magisterskiej, sięgamy do Internetu. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że w przypadku pisania pracy magisterskiej czy licencjackiej obowiązuje nas wykorzystywanie opracowań przede wszystkim naukowych.

Podstawowym zadaniem seminarzysty szukającego informacji do pracy dyplomowej jest ustalenie:

  • jakiego rodzaju materiały może zdobyć w Internecie,
  • jakiego rodzaju materiały może zdobyć w bibliotekach naukowych.

W tym pierwszym przypadku liczą się umiejętności przeszukiwania Internetu i selekcjonowania materiałów pod względem ich wiarygodności. W przypadku korzystania z tradycyjnych bibliotek ważne jest, żeby nie tracić w nich zbyt dużo czasu. Aby ograniczyć spędzony tam czas do minimum. W przypadku poszukiwania materiałów do pracy zaliczeniowej w poprzez wyszukiwarki należy starać się odmieniać poszukiwany termin, tak, aby dotrzeć do, jak największej ilości źródeł. Szczególnie jeśli chcemy posługiwać się rozbudowanymi terminami i frazami.

Wpisując hasła, można także próbować zastąpić je synonimami.

Można także spróbować użyć terminów pokrewnych lub o węższym znaczeniu, a także szerszym znaczeniu.
Przeglądając Internet, zawsze należy być pewnym źródła pochodzenia informacji.

Praca magisterska czy praca zaliczeniowa to nie szkolne wypracowanie, nie można pozwolić sobie na przytaczanie błędnych tez i analiz. Selekcjonowanie materiału na tym etapie jest niezwykle istotne i zdecydowanie skraca czas pisania pracy magisterskiej czy zaliczeniowej. Ważne jest również dbanie o przejrzystość dlatego dobrze więcej jak np. powinna wyglądać biografia o czym może przeczytać tutaj.

Przeglądając materiały do pracy licencjackiej, możemy, a nawet wskazane jest, abyśmy powoływali się na uznane autorytety, ich zdanie może pomóc uargumentować nasze poglądy. Nie możemy jednak zapominać o podaniu źródła. Cytując dosłownie, wskazane jest użycie cudzysłowu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.