Produkcja brykietu drzewnego.

wytwarzanie brykietu z trocin jest obecnie coraz popularniejsze. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju warsztatu stolarskie oraz tartaki inwestują w tego typu produkcję, głównie ze względu na dostępność darmowego materiału do produkcji brykietu drzewnego. Trzeba bowiem pamiętać iż brykiet będzie obecnie wytwarzany z wszelkiego rodzaju odpadów drzewnych. Różnorodne trociny, wióry czy też zrębki drzewne, idealnie nadają się do tego, aby przetworzyć je na brykiet. Ostatecznie więc, powstaje nam bardzo ekologiczny materiał opałowy, przy czym do jego produkcji używamy w zasadzie odpadu z innych gałęzi przemysłu drzewnego. Dlatego też, koszty wytwarzania brykiet drzewnego będą stosunkowo niskiej. Najkosztowniej będzie tutaj oczywiście brykieciarka, czyli nowoczesna maszyna, wytwarzająca z wspomnianych odpadów brykiet drzewny.

Przygotowanie do produkcji brykietu drzewnego.

Aby możliwe było jednak wytwarzanie brykietu drzewnego z wszelkiego rodzaju odpadów drzewnych, konieczne będzie przygotowania odpowiedniej infrastruktury. Tutaj najważniejsze będzie to, aby pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne były dobrze izolowane. Musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę na to, aby zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy brykiet nie był narażony na kontakt z wilgocią. Jest ona bowiem największym wrogiem produkcji brykietu oraz jego spalania.

W przypadku nadmiernie wilgotnego materiału wsadowego, będziemy mieć dość poważne trudności ze scaleniem brykietu w kostki. Chodzi tutaj o to, iż brykieciarka, jako maszyna wytwarzająca brykiet, będzie prasować dostarczone jej wióry, zrębki oraz trociny w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. W tym procesie z odpadów drzewnych wydostawać się będzie przede wszystkim żywica, która tutaj będzie stanowić naturalne lepiszcze dla brykietu. Im więcej zaś w wiórach będzie wody, tym poziom scalenia będzie słabszy. Będzie ona po prostu ograniczać zdolności do scalenia wiórów przez żywicę.

W kwestii spalania zaś, musimy pamiętać, iż woda jest wrogiem ognia. Im bardziej wilgotny brykiet drzewny przeznaczymy do spalania, tym gorzej będzie się ona palił. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż zanim dojdzie do zgazowania drewna, trzeba będzie wodę odparować. Wymaga to poświęcenia pewnych ilości energii. Im więcej wilgoci, tym większe straty na odparowanie wody. Co gorsza, parująca woda będzie się osadzać na stalowych elementach kotła, prowadząc do ich korodowania. Ponadto, w wodzie, a w zasadzie w parze wodnej, będą wydostawać się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia do atmosfery, które przy braku wody, uległy by dopaleniu w palenisku kotła. Jednym słowem, wilgoć jest tutaj bardzo niepożądana. Warto zadbać o to, aby zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy już brykiet drzewny, był jak najbardziej suchy. Szacuje się, iż najlepsze parametry spalania osiągamy przy wilgotności o maksymalnym zakresie 8-10%. Oczywiście im mniejsza tym lepiej. Jednakże przekroczenie tego poziomu będzie bardzo negatywnie wpływać na jakość spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.