Profesjonalne pompy do prac przy pompowaniu ścieków.

Wykorzystywane w gospodarce komunalnej pompy muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami technicznymi, umożliwiającymi im pompowanie mediów silnie zanieczyszczonych, w tym także ścieków. Chodzi tutaj o to, aby przy ich stosowaniu na przykład podczas prac modernizacyjnych na przepompowniach ściekowych, mieć możliwość pompowania całej zawartości zbiorników, łącznie z osadem dennym, który w przeciwnym razie mógłby zalegając na dnie zbiorników z biegiem czasu poczynić poważniejsze szkody w strukturze zbiornika, czy tez uniemożliwić prawidłową pracę całego systemu po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej tym właśnie pompom, bowiem są to ciekawe ze względów technologicznych konstrukcje pompowe.

Parametry techniczne pomp ściekowych.

Przede wszystkim trzeba tutaj z góry przyjąć założenie, iż pompy zatapialne do zastosowań przy pompowaniu ścieków, powinny być wykonywane ze stali kwasoodpornej, aby zapewnić ich bezpieczeństwo w kontakcie ze ściekami. Dodatkowo, wartym podkreślenia jest także wyposażenie pomp tego rodzaju w agitator, czyli specjalne przedłużenie pompy, z systemem zapewniającym mieszanie pompowanej cieczy przed jej wprowadzeniem do pompy. Dzięki temu osad z dna zbiornika jest przemieszany i umożliwia się jego zassanie razem z cieczą. Oczywiście pompy tego typu powinny także charakteryzować się duża średnicą wlotu oraz wylotu, aby zapewnić możliwość przepompowania większych ciał stałych, których w cieczach ściekowych z całą pewnością brakować nie będzie. Musimy więc pamiętać o tym, iż pompy tego typu wymagają od konstruktorów specjalnego podejścia podczas projektowania i zastosowania odpowiednich materiałów, aby mogły sprostać trudnym warunkom eksploatacji.

Wykonanie bypassu podczas przeprowadzania konserwacji przepompowni.

Pompy do ścieków o których mowa, najczęściej wykorzystywane będą podczas prac konserwacyjnych oraz modernizacyjnych przy przepompowniach ściekowych. Tutaj chodzi nam przede wszystkim o to, aby dzięki wykorzystaniu tych pomp, możliwe było czasowe odcięcie od pracy agregatów stacjonarnych do ścieków, a jednocześnie aby zachować ciągłość przesyłu na tym samym poziomie. Z reguły w nowych przepompowniach na rurach ssawnej i tłocznej, będziemy mieć już przygotowane wyjścia na bypass, wobec czego wystarczy do tych wyjść się podłączyć a pomiędzy nimi zamontować wspomniane pompy w odpowiedniej ilości, niezbędnej do zachowania przepustowości. Pompy te umożliwiają nam ich łączenie w cała baterię, dzięki czemu możemy osiągnąć praktycznie dowolny poziom wydajności bypassu ściekowego, a to umożliwia nam prace w dowolnych przepompowniach o różnej wydajności nominalnej. Jednym słowem pompy zatapialne do zastosowań przy pompowaniu ścieków w tym wydaniu technologicznym stanowią bardzo nowoczesne urządzenia zapewniające wiele możliwości w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.