Na chwilę obecną, profile z tworzyw sztucznych, stanowią jedno z popularniejszych rozwiązań w zakresie wszelkiego rodzaju wykończeń. Chodzi tutaj zarówno o wykończenia wnętrz, jak i o wykończenia maszyn, urządzeń, wyposażenia sklepowego, czy też nawet wnętrz w pojazdach samochodowych. Trzeba przyznać, iż profile z tworzyw sztucznych, przebojem wtargnęły do wielu gałęzi działalności człowieka i bardzo wygodnie się tam usadowiły. Obecnie wręcz trudno sobie w ogóle wyobrazić, aby możliwe było zrezygnowanie z ich wykorzystania w wielu branżach.
Gdzie stosowane są profile z tworzyw sztucznych?
Jak już powiedzieliśmy, ich zakres zastosowania jest bardzo szeroki. Głównym przypadkiem są wszelkiego rodzaju wykończenia wnętrz. Wszelkiej maści listwy podłogowe, sufitowe, ścienne, to nic innego jak właśnie profile z tworzyw sztucznych. Dodatkowo, w naszych pomieszczeniach technicznych, wykorzystujemy rynny z tworzywa sztucznego do prowadzenia przewodów elektrycznych. Tak samo zresztą we wnętrzach mieszkalnych, przy czym tutaj mamy do czynienia z odpowiednimi rurkami z tworzywa sztucznego, które są chowane pod warstwą tynku.
Bardzo popularnym zastosowaniem jest także ich wykorzystywanie jako profili oświetleniowych w meblarstwie. W tym zakresie, profile z tworzyw sztucznych, najczęściej z poliwęglanu, są dodatkowo wyposażone w listwy oświetleniowe LED, dzięki którym możemy zyskać estetyczne i stylowe oświetlenie wnętrz mebli. Jest to dodatkowe źródło światła do naszych pomieszczeń mieszkalnych a jednocześnie estetyczne wykończenie mebli.
Poza tym, profile z tworzywa sztucznego, są także stosowane w wielu innych branżach takich jak chociażby: motoryzacja, gastronomia, przemysł, rolnictwo, chłodnictwo. Wszędzie, gdzie są one stosowane, wpływają w bardzo korzystny sposób na całość konstrukcji, jak również przyczyniają się do wzrostu jej trwałości oraz estetyki zewnętrznej.
Wytwarzanie profili z tworzyw sztucznych.
Proces produkcji profili z tworzyw sztucznych nie należy do nazbyt skomplikowanych. W zasadzie to każdy producent profili z tworzyw sztucznych będzie dysponować własną technologia w tym zakresie. Oczywiście, wszystkie one będą zbieżne ze sobą. W dużym uproszczeniu wygląda to tak:
- Granulat tworzywa sztucznego trafia do bębna wytłaczarki, gdzie ulega podgrzaniu, celem wytworzenia jednolitej masy.
- Następnie jest ona przepuszczana przez formy gdzie następuje wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych.
- Ostatecznie, całość jest chłodzona, aby zachować pożądany kształt profilu.
Niezwykłą zaletą, jaką charakteryzują się profile z tworzyw sztucznych jest to, iż mamy możliwość wykonywania ich według własnego projektu. Wystarczy przekazać producentowi swoje wytyczne w tym zakresie, a ten przygotuje odpowiedni projekt, według którego, powstaną odpowiednie profile. Oczywiście mamy także wpływ na to, z jakiego powstaną materiału a tutaj także mamy stosunkowo szeroki wybór. Najczęściej stosowane tworzywa sztuczne to: polichlorek winylu (PVC), poliwęglan (PC), polistyren (PS), poliamid (PA), polietylen (PE), polipropylen (PP).
Podsumowanie.
Musimy tutaj więc podkreślić, iż profile z tworzyw sztucznych to bardzo dobre i popularne rozwiązanie w wielu przypadkach. Ich zastosowanie na przykład w wykończeniach wnętrz, skutecznie podnosi trwałość samych wykończeń, jak również ich poziom estetyki. Podobnie wygląda to we wszystkich pozostałych przypadkach, wobec czego, warto o tym pamiętać.