Różaneczniki w Twoim ogrodzie.

Poprawa estetyki ogrodu przydomowego to wyzwanie dla każdego właściciela domu jednorodzinnego. Trzeba tutaj stale dbać o wszystkie posiadane rośliny i pilnować, aby nie doprowadzić do nadmiernego zachwaszczenia rabatek kwiatowych. Aby zanadto nie utrudniać sobie życia, warto zaplanować jednak swój ogród, aby pracy przy jego pielęgnacji było jak najmniej. Taką możliwość daje nam nasadzenie Różaneczników, które są krzewami ozdobnymi o niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Jedyna trudnością będzie w ich przypadku będzie prawidłowe przygotowanie stanowiska i gleby, aby spełnić wymagania rośliny.

Naturalne warunki Różaneczników.

Wszystkie rośliny z rodziny Rhododendron, czyli Azalie oraz Różaneczniki, rosną w górskich regionach Azji oraz Ameryki Północnej, wybierając miejsca o dość dużym poziomie wilgotności oraz zacienienia. Dlatego też, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty uprawy Różaneczników oraz Azalii warto dołożyć wszelkich starań, aby w jak największym zakresie odtworzyć te właśnie naturalne warunki. Warto tutaj zacząć od wyboru stanowisk do nasadzenia krzewów, przy czym najlepszym miejscem będzie zawsze sąsiedztwo większych drzew które zagwarantują odpowiednie zacienienie stanowiska. Musimy jednak pamiętać iż nie każde drzewo będzie dobre na sąsiada dla Różaneczników oraz Azalii, gdyż krzewy te mają dość płytki system korzeniowy, toteż drzewa o takim samym systemie nie będą się nadawać. Tutaj najlepszym sąsiadem będzie drzewo o głębokim systemie korzeniowym, takie jak na przykład miłorząb japoński. Warto o tym pamiętać, bowiem nieprawidłowy wybór sąsiedztwa może nasze Różaneczniki i Azalie pozbawić dostępu do wody i niezbędnych składników mineralnych wraz z nią pobieranych.

Przygotowanie gleby i pielęgnacja.

Samą glebę do uprawy roślin z rodziny Rhododendron przygotowujemy poprzez zmieszanie w równych proporcjach trzech składników:

  • Gleby ogrodniczej (kompostu)
  • Torfu (najlepiej nie odkwaszanego)
  • Kory sosnowej (w celu zapewnienia rozluźnienia i dobrego napowietrzenia)

Tak przygotowaną glebą wypełniamy dołek o głębokości co najmniej pół metra i średnicy jednego metra w miejscu, w którym będziemy sadzić nasze roślin.

W kwestii pielęgnacji, jedyne o czym koniecznie należy pamiętać to nawadnianie, szczególnie w czasie upałów oraz na jesień, przed [pierwszymi przymrozkami, aby Różaneczniki i Azalie miały odpowiedni czas na przygotowanie się na pierwsze mrozy. Można także zadbać o usuwanie zeschniętych gałązek, choć nie jest to absolutnie konieczne. Nie musimy tutaj się zajmować żadnymi cięciami pielęgnacyjnymi. Jednym słowem uprawianie roślin z rodziny Rhododendron w naszych przydomowych ogrodach jest stosunkowo proste i nie wymaga zbyt wielkiego poświęcenia. W zasadzie można powiedzieć, iż każdy, nawet początkujący ogrodnik powinien sobie bez większych trudności poradzić z wszystkimi niezbędnymi pracami przygotowawczymi oraz z późniejszym dbaniem o utrzymanie dogodnych dla Różaneczników i Azalii warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.