Ze względu na fakt, iż marihuana uzależnia, wykorzystanie jej do celów leczniczych pozostaje kontrowersyjnym tematem. Kolejne kraje legalizują użycie jej, ale większość wciąż jest temu przeciwna, co znacznie utrudnia badania, przeprowadzane w celu odkrycia właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka.
Konopie medyczne działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zwiotczają mięśnie, przeciwdziałają wymiotom i nudnościom. Pobudzają apetyt, zapobiegają skurczom, napadom lękowym i drgawkom. Zanotowano działanie przeciwnowotworowe. Oprócz tego są przeciwutleniaczem i pomagają w zasypianiu. Stosuje się je także w leczeniu objawów odstawienia.
Lek z konopi jest podawany przy takich chorobach jak rak, padaczka, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i Alzheimera, autyzm czy zespół Tourette’a. Ze względu na to, że marihuana silnie oddziałuje na mózg, używa się jej w przypadku zespołu stresu pourazowego, nerwicy i psychozy. Konopie medyczne przede wszystkim mają działanie przeciwbólowe, dlatego pomagają przy przewlekłych bólach i migrenie. Wykorzystywane jest również do leczenia ludzi z uzależnień.
Pomimo wielu zalet płynących z właściwości leczniczych marihuany, pozostaje ona jednak substancją uzależniającą. Należy do narkotyków miękkich, gdyż nie uzależnia fizycznie. Zawiera THC -tetrahydrokannabinol, który całkowicie usunięty z organizmu może być nawet dopiero po trzech miesiącach. THC ma cztery fazy działania, między którymi występują okresy uspokojenia.
Uzależnienie od marihuany objawia się zaburzeniem snu, apatią, zaburzeniami koncentracji i pamięci, upośledzeniem myślenia logicznego, osłabieniem intuicji, wychudzeniem, napadami kaszlu, ograniczeniem kontaktów międzyludzkich i przekrwieniem spojówek. Z tych powodów konopie medyczne należy stosować tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza.