Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego, jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Przede wszystkim jednak musimy tutaj wymienić źródło ciepła. Używanie obecnie kotłów zasypowych na paliwa stałe jest bardzo problematyczne. Można wręcz powiedzieć, iż jest to swego rodzaju przeżytek, prowadzący do znacznego zanieczyszczenia naszego środowiska naturalnego. Warto tutaj od razu powiedzieć sobie, iż samo ogrzewanie może być realizowane na wiele innych sposobów. Możemy na przykład zastosować pompę ciepła, lub też kocioł gazowy. Obydwa te rozwiązania będą o wiele bardzie ekologiczne, niż kotły zasypowe. Najbardziej ekologiczne jest jednakże zastosowanie pompy ciepła.

Czy ekologiczne ogrzewanie domu pompą ciepła jest faktycznie takie ekologiczne?

Aby rozsądzić tę kwestię, musimy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii działania pompy ciepła. Tutaj też dochodzi jeszcze kwestia rodzaju pompy ciepła, aczkolwiek zasada działania jest podobna. Bez względu na fakt, czy mamy do czynienia z pompą ciepła powietrzną, czy też gruntową, w pierwszej kolejności czynnik grzewczy jest ogrzewany ciepłem zabranym z otoczenia. W przypadku pomp gruntowych, będzie to grunt w głębokim odwiercie, gdzie mamy zawsze temperaturę dodatnią. W przypadku pomp powietrznych, będzie to po prostu powietrze. Następnie zaś, czynnik grzewczy, wstępnie ogrzany, trafia do nagrzewnicy elektrycznej, aby osiągnąć zadaną przez użytkownika temperaturę. Trzeba więc powiedzieć, iż ekologiczne ogrzewanie domu, wymaga od nas zużycia prądu elektrycznego, którego produkcja póki co, nie jest w naszym kraju aż tak ekologiczna. Aczkolwiek z roku na rok w krajowym miksie energetycznym, mamy coraz większy udział OZE. Poza tym, nawet w elektrowniach węglowych, zanieczyszczenia są o wiele mniejsze niż przypadku spalania takiej samej ilości węgla w domach jednorodzinnych. Elektrownie po prostu maja odpowiednie filtry na swoich kominach, co pozwala wychwytywać najgorsze zanieczyszczenia.

Odpowiednio dobrany system grzewczy

Warto tutaj także podkreślić, iż ekologiczne ogrzewanie domu pompa ciepła, będzie wymagać inwestycji w odpowiednio dobrane grzejniki. Ściślej rzecz ujmując, chodzi nam tutaj o grzejniki niskotemperaturowe. Musimy bowiem zdać sobie sprawę z faktu tego, iż w przypadku pompy ciepła, czynnik grzewczy będzie osiągać maksymalnie 35-40 stopni Celsjusza, a to w przypadku standardowych grzejników ściennych niestety nie jest wystarczającą temperaturą na silne mrozy zimowe.

Podsumowanie

Należy więc powiedzieć wyraźnie, iż ekologiczne ogrzewanie domu z zastosowaniem pompy ciepła jest rozwiązaniem dobrym i korzystnym. Aczkolwiek wymagającym dodatkowych inwestycji w grzejniki niskotemperaturowe, które pozwolą prawidłowo rozprowadzać ciepło po całym domu. Tego typu inwestycja jest koniecznością aby nasze nowe, ekologiczne ogrzewanie domu mogło się sprawdzić i zagwarantowało nie tylko ograniczenie emisji zanieczyszczeń ale także wystarczającą ilość ciepła do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.