Materiały geosyntetyczne we współczesnym budownictwie.

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań stosowanych we współczesnym przemyśle budowlanym, na zdecydowanie największą uwagę zasługuje zastosowanie materiałów geosyntetycznych. Są to materiały, najczęściej będące płaskimi strukturami (choć są też trójwymiarowe), wykonywane z włókien poliestrowych czy też polipropylenowych. Bardzo często można zetknąć się z przygotowywaniem geosyntetyków z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu (worki, butelki PET). Można więc powiedzieć, iż ich produkcja w pewnym zakresie przyczynia się także do postępu w procesie ekologizacji naszego społeczeństwa. Generalnie rzecz biorąc, ich zadaniem jest wzmacnianie wznoszonych konstrukcji budowlanych, głównie w zakresie budownictwa drogowego czy też kolejowego, ale nie tylko.

Rodzaje stosowanych geosyntetyków.

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę, iż na rynku stosuje się dość sporo, różnorodnych materiałów geosyntetycznych. Każdy z nich ma zupełnie inną funkcjonalność i parametry techniczne, skutkiem czego też będzie stosowany w zupełnie innych przypadkach.

Zdecydowanie najbardziej spopularyzowane geosyntetyki to geosiatki, stosowane do zbrojenia warstw podbudowy drogowej oraz kolejowej. Wykorzystywane są także przy zabezpieczaniu skarp składowisk odpadów, lub jako ochrona przeciwerozyjna na stromych zboczach i nasypach, do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności.

Bardzo duża popularnością cieszą się także geotkaniny oraz geowłókniny, które zapewniają zabezpieczenie warstw gruntu przed przesiąkaniem do nich wody. Zastosowanie geowłókniny jako ostatniej warstwy w podbudowie pod nawierzchniami brukowymi zapewnia zabezpieczenie całej konstrukcji przed wypłukiwaniem pisaku. Dzięki temu też, konstrukcja jest bardziej stabilna i przez dłuższy czas pozostaje równa bez jakichkolwiek załamań powierzchni.

Można więc powiedzieć, iż geosyntetyki to bardzo ciekawa grupa materiałów budowlanych, których wdrożenie nie pociąga za sobą zbyt wysokich, dodatkowych nakładów finansowych, zaś efekty są wyjątkowo korzystne. Pozwalają nam bowiem odłożyć w czasie pierwsze prace remontowe nawet o 50% czasu niezbędnego do prac remontowych w przypadku braku zastosowania geosyntetyków.

Gdzie kupić dobre geosyntetyki?

Kluczową kwestią dla jakości realizowanych prac z zastosowaniem geosyntetyków będzie zakup materiałów w wyjątkowo dobrej jakości. Musimy zdawać sobie sprawę, iż tak samo jak w każdym innym przypadku, także i tutaj, każdy producent, będzie stosować swoje własne technologii produkcji. Skutkiem tego, może się okazać, iż te same materiały geosyntetyczne od dwóch różnych producentów będą się od siebie dość znacznie różnić w wielu kwestiach. Przede wszystkim w kwestii parametrów technicznych, co powinno być dla nas kwestią najbardziej istotą. Mniejsze znaczenie ma fakt, iż mogą się różnić także wymiarowo, bowiem to zawsze jesteśmy w stanie obejść podczas montażu. Kluczowe jest więc to, abyśmy zagwarantowali sobie zastosowanie geosyntetyków jak najwyższej jakości, które zapewnią nam maksymalny poziom wzmocnienia realizowanych inwestycji budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.