Organizacja wyjazdu na trekking górski.

Prawidłowa organizacja wyjazdu na trekking górski, wymaga sporych umiejętności organizacyjnych, ale przede wszystkim górskiego doświadczenia. Jeśli nigdy nie chodziliśmy po górach, to trudno będzie przygotować się odpowiednio do tego typu wyjazdu. A cóż dopiero zaplanować trasę przemarszu tak, aby każdy z członków naszej grupy sobie bezproblemowo a niej poradził. Można więc powiedzieć, iż jak najbardziej, samodzielna organizacja wyjazdu na trekking górski jest bardzo korzystna. Nie jest to jednak zadaniem prostym, toteż nie każdy z nas, będzie w stanie mu sprostać.

Ile czasu zajmuje prawidłowa organizacja wyjazdu na trekking górski?

Aby nasz wyjazd na trekking górski mógł być starannie zaplanowany, musimy zająć się jego organizacją z dość sporym wyprzedzeniem. Oczywiście będzie to dość różne wyprzedzenie, w zależności od wyjazdu oraz czasu jego trwania. Jednodniowe wyjazdu, z powodzeniem zaplanujemy w ciągu jednego dnia, toteż kilkudniowe wyprzedzenie powinno być jak najbardziej wystarczające. W przypadku jednak wyjazdów dłuższych, trwających kilka dni, warto zająć się ich organizacją z jeszcze większym wyprzedzeniem. Czasami warto już miesiąc wcześniej rozpocząć planowanie, aby potem, nie szukać rozwiązań na sam koniec, na kilka dni przed wyjazdem.

Podstawowe informacje.

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę z tego, iż organizacja wyjazdu na trekking górski, będzie wymagać od nas pozyskania niezbędnych informacji. To na ich podstawie, będziemy w stanie prawidłowo zaplanować każdy dzień wyprawy, począwszy od pobudki i wyjścia na szlak, a skończywszy na wspólnej kolacji.

Najważniejsze informacje, które musimy pozyskać to:

  • Informacje pogodowe – bez nich żadna organizacja wyjazdu na trekking górski nie ma jakiegokolwiek sensu. Musimy wiedzieć jaka będzie planowo pogoda w czasie naszego wyjazdu. Oczywiście wraz ze zbliżaniem się dnia wyjazdu, ta informacja będzie aktualizowana, a tym samym, pewne plany mogą ulegać zmianom.
  • Informacje o szlakach górskich – to ważne, bowiem zawsze musimy dopasować trasę przemarszu do naszych zdolności i umiejętności. Tutaj dobrym źródłem informacji będzie każdy, profesjonalny blog górski. Na tego typu serwisach, znajdziemy bardzo precyzyjne opisy poszczególnych tras górskich, wraz ze szczegółowymi zdjęciami.
  • Aktualne informacje turystyczne – czyli wszelkie komunikaty urzędów. Chodzi tutaj o to, abyśmy z góry wiedzieli, czy czasem, niektóre szlaki nie będą w danym okresie zamknięte z różnych względów.

Musimy więc skupić się na tym, aby pozyskać powyższe informacje i dopiero w oparciu o nie, będziemy mogli zając się pozostałymi sprawami.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż organizacja wyjazdu na trekking górski jest stosunkowo wymagająca. Jeśli jednak chcemy, aby nasz wyjazd na trekking przebiegał sprawnie i bezpiecznie, pozyskiwanie powyższych informacji oraz staranne planowanie każdego kroku jest bardzo istotne. Dzięki temu, zapewnimy sobie bezpieczeństwo, oraz świadomość tego co robimy i w którym kierunku zmierzamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.