Przemysłowe zastosowanie promieniowania UV.

Obecnie, przemysłowe zastosowanie promieniowania UV jest coraz szersze. Technologie wykorzystujące promienie UV, wyrastają wręcz jak grzyby po deszczu, zapewniając nam regularne korzyści w wielu branżach produkcyjnych i nie tylko. Przede wszystkim, przemysłowe zastosowanie promieniowania UV, skierowane jest na utwardzanie spoin klejowych czy też powłok lakierniczych. Choć trzeba zwrócić uwagę także na możliwość jego zastosowania do uzdatniania wody basenowej jak również wody pitnej. Jest to więc technologia o wyjątkowo szerokim spektrum zastosowania.

Jak szerokie jest przemysłowe zastosowanie promieniowania UV?

Trzeba tutaj przyznać, iż jest bardzo szerokie. Obecnie, przemysłowe zastosowanie promieniowania UV, nie ogranicza się jedynie do jednego czy dwóch rozwiązań. Jest tego zdecydowanie więcej, a poniżej zaprezentujemy kilka zastosowań, które wydają się być najbardziej popularne i wyraźne.

  • Utwardzanie spoin klejowych – przede wszystkim w branży elektrycznej i elektronicznej. Ale także przy produkcji sprzętu medycznego, sprzętu optycznego, jak również w branży motoryzacyjnej.
  • Utwardzanie powłok lakierniczych – głównie w branży motoryzacyjnej, ale także w przemyśle ciężkim. Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność utwardzania powłok lakierniczych.
  • Dezynfekcja wody – głównie w systemach uzdatniania wody basenowej, ale także w uzdatnianiu wody pitnej, choć nie jest to jeszcze technologia stosowana jako jedyny system uzdatniania.
  • Utwardzanie substancji chemicznych w branży beauty – głównie w zakresie utwardzania paznokci żelowych oraz przeprowadzania zabiegów kosmetycznych z wykorzystaniem promieniowania UV.

Jak więc widzimy przemysłowe zastosowanie promieniowania UV jest bardzo szerokie. Powyższa lista zaś, z całą pewnością nie uwzględnia wszystkich technologii, w których swoje zastosowanie znajduje promieniowanie UV.

Jakie korzyści wnosi promieniowanie UV w poszczególnych sytuacjach?

Jako, że najistotniejsze przemysłowe zastosowanie promieniowania UV to utwardzanie spoin i powłok lakierniczych, to skupimy się na tych dwóch aspektach. Tutaj, jeśli chodzi o korzyści, to przede wszystkim będzie to znaczne obniżenie kosztów produkcji poprzez skrócenie czasu utwardzania. Dzięki zastosowaniu promieniowania UV, możemy utwardzić spoinę, czy też powłokę lakierniczą nawet w czasie poniżej jednej minuty. Tak szybkie, pełne utwardzenie spoin i powłok lakierowanych bez zastosowania promieniowania UV, jest absolutnie niemożliwe. W normalnych warunkach, będziemy tracić co najmniej kilka godzin na pełne utwardzenie i osiągnięcie pełni właściwości fizykochemicznych spoiny czy też powłoki lakierniczej.

Wykorzystując zaś odpowiednio dobrane lampy przemysłowe i systemy UV możemy osiągnąć o wiele lepsze czasy utwardzania, przy zachowaniu wysokiego poziomu jakości wykonywanych spoin powłok.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż przemysłowe zastosowanie promieniowania UV jest bardzo szerokie a co najważniejsze niesie za sobą konkretne korzyści. Wdrożenie tego typu technologii na linie produkcyjne w wielu branżach, przyczyniło się do znacznego przyspieszenia procesów produkcyjnych, co oczywiście przekłada się na podniesienie zyskowności przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.