Rhododendrony w naszych przydomowych ogrodach.

Każdy z nas, z całą pewnością marzy o tym, aby jego przydomowy ogród był jak najpiękniejszy. Dodatkowo, chciałby mieć przy nim jak najmniej pracy. Niestety pracy przy ogrodzie nie da się uniknąć. Można jednak ją zminimalizować do niezbędnego minimum. Zamiast nasadzić roślin o ogromnych wymaganiach pielęgnacyjnych, możemy skorzystać z takich, które niezbyt wiele od nas oczekują. Jednymi z nich są Rhododendrony – Azalie i Różaneczniki, które co prawda wymagają starannego przygotowania uprawy, ale potem nie musimy się zanadto nimi przejmować. Zobaczmy zatem jak zacząć uprawiać Azalie w naszych przydomowych ogrodach. Może się to bowiem okazać rozwiązaniem wręcz idealnym dla każdego z nas.

Nie wszystkie Azalie nadają się do uprawy ogrodowej.

To niestety prawda. Wynika to z faktu tego, iż nie wszystkie odmiany będą dobrze znosić niskie temperatury. W naszym kraju zaś, w sezonie zimowym będą one wyjątkowo niskie. Dlatego też, rhododendrony – Azalie i Różaneczniki, które nas będą interesować, to te, które wytrzymują nawet dwudziestostopniowy mróz. Pozostałe odmiany będziemy mogli uprawiać jedynie w doniczkach, co pozwoli nam na ich schronieniem przed mrozami w piwnicy, w domu czy też nawet w pomieszczeniach gospodarczych. Mogą one być cały sezon na dworze w doniczce, a na zimę musimy je jednak chować aby mogły przetrwać do wiosny. Pozostałe zaś odmiany, które wykazują dobrą odporność na mrozy, możemy bez obaw przeznaczyć do nasadzenia bezpośrednio w ogrodzie.

Przygotowanie stanowiska do uprawy Azalii.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj prawidłowe przygotowanie stanowiska uprawy do Azalii. Rośliny te wymagać będą od nas stosunkowo zacienionego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Będzie to także przyczyniać się do ograniczenia mrozu w środku zimy. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie będzie więc wybór stanowiska w sąsiedztwie innych roślin ogrodowych. Ważnym jest jednak to, aby ich system korzeniowy był głęboki, bowiem dzięki temu nie będzie kolidować z płytkim systemem korzeniowym azalii.

Gleba do uprawy Azalii.

Powinna charakteryzować się dość kwaśnym odczynem pH. W tym zakresie wszystkie rhododendrony – Azalie i Różaneczniki, będą mieć wymagania zbliżone do siebie. Możemy oczywiście kupić gotowe już mieszanki gleby w sklepach ogrodniczych. Aczkolwiek jeśli będziemy sadzić większą liczbę roślin, poniesiemy z tego tytułu zbyt duże koszty. Można je będzie ograniczyć poprzez kupienie składników i samodzielne przygotowanie mieszanki. Tym bardziej, iż nie jest to nic nadzwyczajnego. Wystarczy w równych proporcjach zmieszać ze sobą nie odkwaszony torf, korę sosnową, oraz kompost. Tak przygotowana mieszanka powinna jeszcze zostać sprawdzona testerem do pH, abyśmy mieli możliwość ewentualnej korekty odczynu pH. Potem wystarczy już tylko wypełnić nią sporych rozmiarów dołek w ziemi i przystąpić do nasadzenia Azalii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.