Sprawny osuszacz powietrza.

Osuszacz powietrza pełni bardzo ważną funkcję we wszystkich układach pneumatycznych toteż warto zwrócić szczególną uwagę na kwestię jego sprawności. Podstawowym jego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wilgoci ze sprężonego powietrza, aby do urządzeń końcowych, takich jak zaciski hamulcowe czy też siłowniki, nie doprowadzać sprężonego powietrza o poziomie wilgotności przekraczającym 21%. Jest to próg bezpieczeństwa, powyżej którego urządzenia te nie są w stanie pracować w pełni optymalnie, a jednocześnie może rozpoczynać się także proces korodowania ich powierzchni, co przecież w dość krótkim czasie może doprowadzić do konieczności wymiany na nowy. zobaczmy zatem jak zadbać o to, aby uniknąć konieczności wymiany kosztownych elementów układu pneumatycznego.

Monitorowanie pracy osuszacza powietrza.

Najważniejszym krokiem będzie tutaj systematyczne monitorowanie poprawności pracy osuszacza powietrza, pod kątem poziomu wilgotności powietrza przepuszczanego do dalszej części układu. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy natychmiast przeprowadzać serwisowanie, gdyż zbyt długi czas pracy z wadliwie działającym osuszaczem będzie prowadzić nie tylko do pogłębiania się uszkodzenia osuszacza, ale także do uszkodzenia pozostałych elementów układu. W takim zaś przypadku zajdzie konieczność kosztownej wymiany poszczególnych elementów, czyli samego osuszacza oraz siłowników i zacisków hamulcowych na nowe, a to zawsze pociąga za sobą stosunkowo spore koszty. O wiele lepszym jest więc natychmiastowe przeprowadzenie serwisowania, gdyż w przypadku mało istotnych uszkodzeń, możliwa jest do przeprowadzenia regeneracja osuszaczy samochodowych, która zawsze jest rozwiązaniem tańszym niż ich wymiana na nowe, które przecież same w sobie dość sporo kosztują, a jeszcze do tego dochodzi zawsze koszt demontażu starego i montażu nowego.

Natychmiastowa regeneracja.

Do największych zalet natychmiastowej regeneracji uszkodzonego osuszacza należy zaliczyć przede wszystkim ograniczenie kosztów jego eksploatacji i uniknięcie kosztów wymiany na nowy. regeneracja zawsze jest rozwiązaniem o wiele bardziej przystępnym cenowo, wobec czego warto skupić się na tym rozwiązaniu, jeśli tylko mamy taką możliwość. Zregenerowany osuszacz, tak samo zresztą jak i siłownik czy też zacisk hamulcowy będzie w stanie służyć nam całkiem dobrze jeszcze przez kilka ładnych lat, co znacznie obniża koszt nowego, bowiem w ciągu danego okresu czasu poniesiemy koszty związane z zakupem jednego osuszacza, i koszty związane z jego regeneracją, sięgające maksymalnie 50^% kosztów zakupu, w miejsce kosztów zakupu dwóch osuszaczy. Generalnie rzecz więc ujmując, należy zdać sobie sprawę z tego, iż regeneracja osuszaczy powietrza jest rozwiązaniem bardzie korzystnym, dlatego też, systematyczne monitorowanie stanu technicznego posiadanych osuszaczy oraz natychmiastowe interweniowanie w przypadku wychwycenia niezgodności, będzie tutaj kluczowym aspektem oszczędności na kosztach eksploatacji pojazdu samochodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.