Z-czego-sie-robi-sztuczne-skaly

Z czego się robi sztuczne skały?

Sztuczne skały są coraz częściej spotykane zarówno w przydomowych ogrodach, jak i najróżniejszych parkach, grotach czy ogrodach zoologicznych. W porównaniu ze skałami naturalnymi mają one liczne zalety, dzięki czemu ich popularność cały czas rośnie. Przede wszystkim charakteryzują się znacznie mniejszym ciężarem, dzięki czemu nie ma problemów z ich transportem. Większe głazy z wapienia czy piaskowca mogą ważyć nawet kilka ton, więc ich przewiezienie jest sporym wyzwaniem logistycznym. Sztuczne skały ważą dużo mniej, a dodatkowo w wielu przypadkach ich montaż odbywa się w miejscu docelowym, więc problem z transportem praktycznie nie istnieje.

Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe, gdyż skały z betonu są po prostu znacznie tańsze niż naturalne, a przy obecnych możliwościach technicznych wyglądają praktycznie identycznie. Co ważne dla klientów, to wykonuje się je w dowolnych wielkościach, dzięki czemu można zaaranżować przestrzeń ogrodu czy wnętrze jaskini dokładnie tak, jak się będzie chciało.

Sztuczne głazy przeważnie opierają się na specjalnym szkielecie, którego wytrzymałość dobierana jest do konkretnych potrzeb. Najważniejsze jest tu bezpieczeństwo, dlatego też przy każdym elemencie uwzględniane jest, gdzie będzie on postawiony, i do tego dobierana jest cała konstrukcja. Metalowy szkielet stanowi ramę, która jest następnie obudowywana specjalną zaprawą polimerobetonową. Materiał ten jest bardzo łatwy do modelowania, dzięki czemu można przy jego pomocy uzyskać najróżniejsze kształty i faktury, a do tego można go dowolnie barwić. Dzięki temu doświadczone firmy są w stanie uzyskać praktycznie każdy rodzaj skały, jaki zażyczy sobie klient. Profesjonalnie przygotowane imitacje skał uwzględniają wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, co jeszcze bardziej zwiększa realizm.

Ponieważ sztuczne skały niejednokrotnie stoją na zewnątrz lub mają bezpośredni kontakt z wodą, to ich budowa także musi to uwzględniać. Dlatego też w miejscach, które tego wymagają stosuje się dodatkowe wzmocnienia i specjalne izolacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.