brykiet drzewny

Brykiet drzewny i jego produkcja.

Brykiet drzewny to jeden z bardziej nowoczesnych, w pełni ekologicznych materiałów opałowych, które możemy stosować w celu ogrzewania naszych domów jednorodzinnych i mieszkań. Sprawdza się przede wszystkim w zakresie opalania w piecach kominkowych, aczkolwiek należy podkreślić, iż możliwe jest także jego spalanie w odpowiednio do tego celu dostosowanych kotłach CO. Przede wszystkim jednak, brykiet drzewny, został stworzony z myślą o kominkach, gdzie też najczęściej jest spalany. Materiał ten, gwarantuje nam całkiem dobre parametry spalania oraz niskie poziomy emisji zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim, niski poziom emisji CO2, najważniejszego gazu cieplarnianego.

Czy brykiet drzewny jest rzeczywiście opałem w pełni ekologicznym?

Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć nieco więcej w zakresie porównania brykietu drzewnego do innych materiałów opałowych. Otóż na tle innych materiałów opałowych, takich jak węgiel i gaz, wypada on bardzo dobrze. Zapewnia nam kilkakrotnie niższą emisję CO2 niż węgiel i gaz. Jedynie w przypadku emisji pyłów zawieszonych ustępuje nieco gazowi ziemnemu. Trzeba jednak podkreślić, iż pyły zawieszone z punktu widzenia efektu cieplarnianego nie mają tak wielkiego znaczenia jak dwutlenek węgla. Źródło – http://www.infopress.com.pl/roczne-emisje-zanieczyszczen/

Możemy więc powiedzieć, iż brykiet drzewny jest materiałem opałowym lepszym pod względem ekologii niż węgiel kamienny czy też gaz ziemny. Niższy poziom emisji jest w tym przypadku bardzo wyraźny, toteż warto mieć ten fakt na względzie, rozważając możliwość modernizacji przydomowej kotłowni. Wdrożenie kotła na brykiet drzewny, czy też pieca kominkowego, na pewno będzie korzystne dla nas i środowiska.

Jak powstaje brykiet drzewny?

Sama produkcja brykietu, jest procesem stosunkowo prostym. Nowoczesne maszyny do brykietowania, dostarczane przez firmę Briklis Polska pozwalają nam osiągnąć wysoki poziom wydajności. Poza tym, pozwalają także na wytwarzanie brykietu drzewnego w zróżnicowanych kształtach, od klasycznych kostek brykietowych, aż po wałki różnej średnicy, które sprawdzają się przy piecach kominkowych.

W pierwszej kolejności materiał wsadowy (wióry, trociny, zrębki) jest rozdrabniany i suszony w celu ograniczenia poziomu jego wilgoci. Następnie trafia on do brykieciarki, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia jest prasowany do formy brykietu. Podczas prasowania, z materiału drzewnego wyciskana jest żywica, która będzie jednocześnie stanowić ekologiczne, naturalne lepiszcze dla brykietu. Dzięki temu, nie trzeba stosować chemicznych środków, a sam brykiet drzewny staje się jeszcze bardziej ekologicznym materiałem opałowym.

Podsumowanie.

Należy tutaj więc podkreślić, iż nowoczesny i w pełni ekologiczny brykiet drzewny, to bardzo dobry materiał opałowy. Zapewnia nam możliwość skutecznego i w miarę oszczędnego ogrzewania naszych domów i mieszkań. Najważniejsze jest jednak to, iż brykiet drzewny nie generuje tak poważnych ilości zanieczyszczeń, jak ma to miejsce w przypadku węgla kamiennego i gazu ziemnego. Jest to więc materiał ekologiczny, co dziś, na skraju katastrofy klimatycznej, jest szczególnie istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.